Itt az újabb baloldali álhír: nem igaz, hogy 2024-ben minden eddiginél kevesebb gyermek született
A baloldali sajtó elfelejtette, hogy a gyermekvállaláshoz a szülőkre is szükség van.
A magyar családpolitikának olyan kihívásokkal kell szembesülnie, mint a járvány, a háború, az infláció vagy a szülőképes korú nők számának drasztikus csökkenése, de a korszellem is erősen rajtunk hagyja a nyomát.
2010-hez képest – amikor családbarát fordulat következett be Magyarországon – a magyar családok helyzete sokat javult. Nőtt a foglalkoztatott szülők száma, ennek köszönhetően jelentősen csökkent a szegénység a családosok körében, miközben a gyermeket nevelők jövedelme és vagyona az átlagnál nagyobb mértékben nőtt.
A 2011-es mélyponthoz képest sokat javult a gyermekvállalási kedv, ám ennek ellenére a születések száma az utóbbi pár évben – ahogy egész Európában – hazánkban is visszaesett,
olyan körülmények miatt, mint a járvány vagy a háború okozta válságok, illetve a szülőképes korú nők számának drasztikus csökkenése.
Lapunk a friss KSH-adatok fényében megkereste a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS)-et, akik éppen néhány nappal ezelőtt tartották a Századvéggel közös szervezésű Család 2025 konferenciájukat. Kíváncsiak voltunk, milyen – speciálisan magyar – kihívásokkal kell szembe nézünk a családpolitikában, és ennek ellenére milyen eredményeink vannak eddig.
Arról is érdeklődtünk, hogy mennyire erős a korszellem befolyása a családalapítással kapcsolatos attitűdökre és döntésekre itthon, s ezzel összefüggésben miért tartják fontosnak, hogy a család témája (akár konferenciák életre hívásával is) minél többször jelenjen meg a hazai közbeszédben.
Ezt is ajánljuk a témában
A baloldali sajtó elfelejtette, hogy a gyermekvállaláshoz a szülőkre is szükség van.
„Nemzetközi kutatások mutatják, hogy a magyarok a legcsaládcentrikusabb nemzet egész Európában. Nekünk, magyaroknak kifejezetten fontos érték a család az életünkben. Ehhez igazodva immár másfél évtizede a közpolitika szintjén is kiemelt szerepe van a családok megerősítésének és általuk a középosztály bővítésének” – fogalmazott lapunknak a KINCS.
Az intézet szerint azért is kell a hagyományos családi értékekről minél többet beszélni, mert a család intézménye támadás alatt áll.
A család fogalmának újraértelmezése, a woke és a gender családellenes kísérletei hazánkban is jelen vannak, még ha a magyarok nem is igazán vevők erre”.
A KINCS azt is kiemeli: felmérések támasztják alá, hogy a család az egyik legfontosabb egészségvédő tényező – lelki értelemben is –, emiatt is fontos a családi értékek megőrzése és hangsúlyozása. „A család, mint a társadalom alapköve egyszerre védő és védendő érték” – szögezik le.
A KINCS úgy látja, hogy a digitális világban a woke és a gender ideológiák terjedése elsősorban a fiatalok párválasztással és családalapítással kapcsolatos döntéseit befolyásolhatja,
nem véletlen, hogy a fejlett világ más országaihoz hasonlóan nálunk is kitolódott az első gyermek vállalásának életkora: ez jelenleg 29,2 év.
Ezen elül pedig gyakoribbá vált a gyermektelen életmód, bár – mint fogalmaznak – ez többnyire nem tudatos gyermektelenséget jelent.
„A kormányzati intézkedések célja, hogy minden élethelyzetben nyújtsanak támogatást a családoknak, és biztosítsák azt, hogy anyagi szempontból jobban járjanak azok, akik a gyermekes életformát választják. Ezt szolgálja 2025-től a munkáshitel, a családi adókedvezmény megduplázása, a bővített babaváró, a lakhatási támogatások, a vidéki otthonfelújítási program vagy a SZJA-mentességek rendszere a 30 év alatti vagy a négygyermekes anyák esetében” – magyarázza az intézet.
A KINCS arra is kitér, hogy a külső okok miatt keletkező tényezők erősen befolyásolják a családok helyzetét, a gazdasági- és energiaválság, az infláció vagy a családellenes ideológiák megjelenése nagyban hatott a családok életére – még akkor is, ha számtalan kormányzati intézkedés (rezsicsökkentés, minimálbér emelés) igyekezett ezeket ellensúlyozni.
Ezt is ajánljuk a témában
Tovább bővült a családtámogatások köre 2024-re, és volt pár változás is.
„Speciális magyar történelmi örökség, hogy az 1995-ös Bokros-csomagot követően drasztikusan visszaesett a születések száma, és emiatt most 322 ezerrel kevesebb szülőképes korú nő él hazánkban, mint másfél évtizeddel ezelőtt. Ma éppen ezek a családalapítási korban lévő fiatalok hiányoznak a magyar társadalomból, ha ők megszülettek volna, akkor 212 ezer gyermekkel lenne több hazánkban” – húzza alá a KINCS.
Hozzáteszik:
ha nem lett volna visszaesés a szülőképes korú nők számában, akkor 2024-ben közel 100 ezer gyermek jött volna a világra.
„Ezen negatív folyamatok ellenére Magyarországon nőtt legnagyobb mértékben az Európai Unióban a 20-39 éves nőkre jutó születések száma 2010 óta, ráadásul úgy, hogy – más tagállamoktól eltérően – ebben nem volt szerepe a külföldi anyák gyermekvállalásának, miközben az EU átlagában az újszülött gyermekek 22 százaléka külföldi anyától születik” – szögezi le az intézet.
Ezt is ajánljuk a témában
Régi bűnnek hosszú az árnyéka – és a családokat sújtó megszorító intézkedéseknek különösen hosszú! Negatív hatásukat még 20-30-40 év múlva is érezni fogjuk. Szalai Piroska elemzése.
Nyitókép: Mandiner-archív